ابزارآلات ماشین, خودرو

پرطرفدارترین رنگ بین خریداران خودرو

رنگ خودرو یکی از اصلی ترین معیارهای خرید خودرو بعد از نوع خودرو می باشد. خودروها در سرتاسر دنیا با رنگ های مختلفی تولید می شوند که چند مورد از آنها مانند:سفید،مشکی،خاکستری و نقره ای پرکاربردتر هستند.

پرطرفدارترین رنگ خودرو

شاید جالب باشد بدانید رنگ سفید، رنگ موردعلاقه غالب ایرانی‌ها برای خودرو است و دلیل پرطرفدار بودن آن هم این است که مردم اعتقاد دارند رنگ سفید به مراقبت کمتری نیاز دارد.هم کثیفی و گرد و خاک را کمتر نشان می‌دهد و هم خط و خش‌ها در ظاهر خودروی سفید کمتر نمایان می‌شود.

در حالی که روی خودروهای مشکی، نوک مدادی و سرمه‌ای، خط و خش، قری و گرد و خاک بیشتر دیده می‌شود. از طرفی رنگ‌های تیره، نور آفتاب را بیشتر جذب می‌کنند و همین امر باعث می‌شود در فصل‌های گرم، داخل اتاق خودرو به شدت داغ شود.

این روزها تمایل مردم کشورمان به خرید خودروهای سفید، باعث شده خودروسازان بخش اعظم محصولات خود را با این رنگ تولید کنند. مثلاً در سال‌های اخیر حدود ۶۰ درصد از تولید خودروی پراید و L۹۰ به رنگ سفید بوده و از هر هزار خودروی پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ که تولید می‌شود، حدود نیمی‌شان سفید است، این در حالی است که در سال‌های اولیه تولید پژو ۲۰۶ در ایران، پرفروش‌ترین رنگ آن نقره‌ای بود.

بر اساس مناطق ، رنگ سفید همچنان پرطرفدارترین رنگ خودرو در هر سه منطقه جهان (آسیا-اقیانوسیه ، آفریقا ، آمریکا) است. چین برترین کشور میزبان خودروهای سفید است و تخمین زده می شود که 57 درصد خودروهای چین سفید باشند.

رنگهای زرد و آبی با 5و 6 درصد در رده های پایینی قرار میگیرند یکی از قابل توجه ترین رنگ ها در بین خودروها قرمز است. رنگی که 10٪ از خریدهای مشتریان آمریکای شمالی را تشکیل می دهد. این انتخاب تقریباً دو برابر آمریکای جنوبی است.

اما به طور متوسط ، 6٪ از کل گزینه های خرید خودرو در جهان با قرمز پایان می یابد. اگرچه این آمار در مناطق مختلف جهان متفاوت است ، اما انتخاب برتر مردم بین سه رنگ سفید ، سیاه و (نقره ای یا خاکستری) همچنان باقی مانده و تغییری نمی کند.

نقاط قوت خودروهای سفیدرنگ

  • ظاهر زیبا

فرقی نمی‌کند که خریدار تویوتا آیگو باشید یا بنتلی کانتیننتال، با انتخاب رنگ سفید مطمئن باشید که خودرویتان شیک خواهد بود. سازنده‌ها معمولاً خودروهای سفیدرنگ را در موتورشوها به منظور نشان دادن خودروهای جدید انتخاب می‌کنند و اکثر خودروها اساساً به خاطر نشان دادن هرگونه اشتباهات پیش از تولید به رنگ سفید طراحی می‌شوند.

زیرا رنگ سفید ایرادات زیر کار را برای نمونه‌های اولیه مشخص نمی‌کند.

  • ارزش باقی‌مانده‌ی بالاتر

همانند رنگ مشکی، رنگ سفید نیز در بازار خودروهای دست‌دوم خواهان بیشتری دارد. یعنی وقتی می‌خواهید خودروی خود را بفروشید، اگر رنگ خودرو سفید باشد، ارزش بیشتری را خواهد داشت.

درحالی‌که ارزش خودرو بیشتر باقی می‌ماند، در اکثر موارد هم مبلغ اضافی برای سفارش این رنگ پرداخت نمی‌کنید و خودروسازان وجهی بابت انتخاب رنگ سفید از شما دریافت نمی‌کنند.

  • کاربردی بودن

رنگ سفید یکی از بهترین رنگ‌ها در بحث منعکس کردن گرما است، به این معنی که کابین خودرو در تابستان خنک‌تر خواهد بود.

این رنگ همچنین خط و خش‌های کوچک را بهتر از رنگ‌های دیگر پنهان می‌کند و در هنگام تصادف و یا صافکاری این رنگ نسبت به سایر رنگ‌ها بهتر و هم خوان‌تر با بدنه خودرو در می‌آید و به عبارتی سیکل تعمیر و رفع خرابی آن بسیار آسان‌تر است تا رنگ‌های متالیک در خودروهای مشابه آسان‌تر است.

  • تصادفات جاده‌ای کمتر

درشب و طبق آمار رنگ خودرو درهنگام شب نقش به سزایی در دیده شدن و بازتاب نور دارد و این امر کمک شایانی در جلوگیری از تصادفات دارد.

نقاط ضعف خودروهای سفیدرنگ

  • کثیفی جاده را به نحوه بدی به نمایش میگذارد

اگر شما مسافت‌های زیادی را طی می‌کنید، باید گفت که رنگ سفید انتخاب فوق‌العاده‌ای نیست. همانند یک برگه کاغذ سفید، حتی کوچک‌ترین کثیفی و دوده‌ای فوراً خود را روی خودرویی با رنگ سفید نشان خواهد داد.

  • کیفیت بهتر برخی نمونه‌ها نسبت به رنگ‌های دیگر

علت اینکه رنگ سفید هزینه‌ اضافی را در برندارد، به این باز می‌گردد که اغلب تولید آن نسبت به رنگ‌های دیگر هزینه‌ کمتری را در پی دارد. اگر رنگ‌های سفید خاص و متالیک را انتخاب نکنید، شاید به مرور زمان از شست‌وشوی مرتب خودروی سفید خود خسته و کسل شوید.

قضاوت نهایی درباره رنگ سفید خودرو

رنگ خودرو یک انتخاب و ترجیح شخصی است، اما اگر رنگی را می‌خواهید که بعداً بر ارزش خودرو تأثیر مثبت داشته باشد، سفید انتخابی عالی است.

نتیجه:

در بین خودروهای گرانقیمت 60 درصد مشتریان رنگ مشکی را میپسندند، همچنین در کشورها ونواحی مختلف درسال های مختلف این آمار گوناگون است.

جالب است بدانید حتی انتخاب آقایان و خانم ها در یک کشور و یک زمان هم میتواند متفاوت باشد.  وب سایت معتبر «I SEE CARS»، نتیجه جست وجو و درخواست‌هایی را که مردان و زنان به تفکیک، برای خرید یک خودروی نو یا دست دوم در این وب سایت ثبت کرده‌اند منتشر کرده که طبق آن، در بازار Store آمریکا، رنگ انتخابی بیشتر خانم‌ها برای خودرو: نقره‌ای و بژ و رنگ مورد علاقه آقایان، قرمز و مشکی است!

اما در اکثریت موارد در نظرسنجی های پرطرفدارترین رنگ خودروی انجام شده در دنیا رنگ سفید الویت اصلی افراد در انتخاب رنگ خودرو بوده است.

همراهان ارزشمند برای آشنایی بیشتر با گروه متخصصین نگارخودرو  با ما همراه شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *