خودرو, نگار خودرو

OBD

شما هرگز نمی دانید چه اسراری در زیر داشبورد شما پنهان است. ما در مورد پورت OBD II صحبت می كنیم ، كه در صورت داشتن وسیله مناسب ، به شما امكان می دهد مشكلات مكانیكی ، افزایش عملكرد و موارد دیگر را تشخیص دهید. اما دقیقا پرتابل OBD II چیست و چرا برای خودروهای مدرن اینقدر مهم است؟ شما پاسخ خودرا در این مقاله خواهید بافت.

در واقع سیستم OBD به کاربران امکان می دهد بفهمند که چه چیزی در وسیله نقلیه آنها اشتباه است. با درک تفاوت‌های OBD در مقابل OBD II و کدخوان‌های مختلف موجود، می‌توانید تقریباً هر مشکلی را که در خودروی شما ایجاد می‌شود برطرف کنید.

OBD چیست؟

OBD، مخفف عبارت On-Board Diagnostics و به منظور عیب یابی از خودرو، بدون باز کردن اجزای مختلف اون هست. OBD-II هم نسخه دوم ارائه شده این  استاندارد هست که نسبت به نسخه‌های قبلی خودش خیلی بهبود پیدا کرده. این سیستم استاندارد شده ای است که به وسایل الکترونیکی خارجی اجازه می دهد تا با سیستم کامپیوتری خودرو ارتباط برقرار کنند. با کامپیوتری شدن ماشین‌ها و نرم‌افزار کلید حل بسیاری از مشکلات و باز کردن قفل عملکرد، این موضوع اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

 OBD مدت ها قبل از اینکه کسی کلمات “سرگرمی اطلاعات” یا “ماشین متصل” را بر زبان آورد ، به اشکال مختلف وجود داشته است. این امر عمدتاً به دلیل دو عامل ایجاد شده است: نیاز به تنظیم میزان انتشار گازهای گلخانه ای و استفاده گسترده از تزریق سوخت الکترونیکی توسط خودروسازان از دهه 1980.OBD پرتابل

 

امروزه کنترل موتور خودروها به جهت افزایش توان و کاهش مصرف سوخت – آلودگی، توســـط یک برد الکترونیکی هوشمند با تعدادی حسگر و محرک انجام می گیرد. این سیستـــــــــم به سبب پیچیدگی های خاص خود، مجهز به بخشعیب یاب روی برد بوده که عیب یابی خودکار سیستم را بعهده دارد.

  عیب یاب روی بـــرد می تواند با کامپیوتر ارتباطبرقرار کرده و گزارش دهد. نرم افزار عیب یاب با قابلیت نمایش عیوب، پارامتــــــرها ( دور موتور، دمای آب و…) وتست محــــرک های موتـــــور، از تمام خودروهای انژکتوری ساخت ایران و خارجی پشتیبانی  کرده و قابلیت ارتقأ برایپشتیبانی تمامی خودروهای داخل کشور و خارجی  را دارد

OBD در مقابل OBD II

چندین خودروساز قبل از دهه 1990 رابط های کامپیوتری را برای خودروهای خود معرفی کردند، اما فشار برای استانداردسازی تا سال 1991 آغاز نشد، زمانی که هیئت منابع هوایی کالیفرنیا (CARB) دستور داد که همه خودروهای فروخته شده در کالیفرنیا به نوعی نیاز دارند.

قابلیت پرتابل OBD با این حال، CARB تا سال 1994 استانداردهایی را برای سیستم ها صادر نکرد. این استاندارد که به نام OBD II شناخته می شود، برای سال مدل 1996 پیاده سازی شد و هنوز هم استفاده می شود. تکرارهای قبلی OBD به صورت ماسبق به OBD I طبقه بندی می شدند. تقریباً هر خودروی جدیدی که در ایالات متحده طی 20 سال گذشته فروخته شده است از استاندارد OBD II پیروی می کند. اتومبیل‌های OBD II دارای یک پورت هستند .

شرکت ها ایده های زیادی در مورد آنچه که می توانید به آن پورت وصل کنید، دارند.

OBD پرتابل

سخت افزار

هر نوع وسیله نقلیه ای که از سال 1996 به بعد ساخته شده به گفته قانون باید از سیستم پرتابل OBD II استفاده کند. شما می‌توانید از طریق اتصال داده DLC به این سیستم دسترسی پیدا کنید.؟// DLC یک کانکتور 16 پینه، اما همه ی پین های ان در  خودرو شما استفاده نمیشود.

بسته به اینکه کدوم پین ها سیم دارد، می‌توانید به اینکه پروتکل خودروی شما چیست پی ببرید.معمولاً دیاگ زیر داشبورد،در جایی که راننده مینشیند قرار دارد. در اکثر ماشین‌ها مثل پراید، داخل جعبه فیوز قرار دارد و برای رسیدن به آن نیازی نیست پیچی باز شود و فقط کافیست در پنل آن باز شود.

کاوش در دیاگ

همانطور که از نام آن پیداست، تشخیص هدف اصلی پرتابل OBD است. زمانی که حسگرهای خودرو تصمیم می‌گیرند که مشکلی وجود ندارد، پیامی به نام «کد مشکل» را راه‌اندازی می‌کنند که ممکن است به صورت چراغ «چک موتور» یا هشدار دیگری روی داشبورد ظاهر شود.

اسکنرهای OBD می توانند این کدهای مشکل را بررسی کنند تا دقیقاً مشکل را تشخیص دهند و پس از رفع مشکل، آنها را از حافظه رایانه پاک کنند. کدهای مشکل فقط همین هستند: کدها. به‌جای تشخیصی مانند «درپوش گاز شل»، رشته‌ای از حروف و اعداد را می‌بینید که بدون ارجاع قابل درک نیستند. کدهای مشکل با یک حرف شروع می شوند و شامل چهار یا پنج عدد می شوند که با هم به زیرسیستم خاص و مشکلی که در آن تجربه می کند اشاره می کنند.

برخی از اسکنرهای OBD با تعاریف از قبل برای این کدها بارگذاری شده اند، اما در غیر این صورت، به لیستی مانند آنچه در OBD-Codes.com یافت می شود نیاز دارید. توجه داشته باشید که علاوه بر کدهای عمومی که برای همه خودروها اعمال می شود، تولیدکنندگان جداگانه کدهای خاص خود را دارند.

 عملکرد OBDOBD

 چندین برند پس از فروش هم دیتالاگرهای پرتابل OBD II و هم تیونرهای عملکردی را ارائه می دهند که از طریق درگاه داشبورد به سیستم های مهم خودرو دسترسی دارند.

ثبت‌کننده‌های اظلاعات می‌توانند برای ردیابی موارد پیش پا افتاده‌تر مانند مصرف سوخت استفاده شوند. اما می‌توانند مواردی مانند زمان دور و توان خروجی را نیز ثبت کنند. مسابقه‌دهنده‌های حرفه‌ای برای دیدن عملکردشان در یک پیست و اصلاح ماشین‌هایشان بر این داده‌ها تکیه می‌کنند، پس چرا شما نباید این کار را انجام دهید؟ برخی از شرکت‌ها همچنین برای خودروهای خاصی که نرم‌افزار را برای باز کردن قفل اسب بخار نقشه‌برداری یا تغییر می‌دهند، ارتقاء عملکرد ارائه می‌دهند.

تغییرات نرم افزاری می تواند به اندازه پیچ و مهره در یک سیستم ورودی هوا یا اگزوز جدید موثر باشد. شایان ذکر است که این ارتقاء ممکن است اثرات منفی در سایر زمینه ها داشته باشد – مانند قابلیت اطمینان یا مصرف سوخت – و ممکن است گارانتی کارخانه را باطل کند. قبل از نصب بررسی کنید.

استفاده از درگاه پرتابل OBD-II

سال‌هاست که در وسایل نقلیه موجود است، اما اخیراً رانندگان عادی به آن دسترسی پیدا کرده است. داشتن این دستگاه‌ها و برنامه‌ها به شما بینش بسیار بهتری نسبت به آنچه در وسیله نقلیه شما می‌گذرد، بسیار قبل از بروز هرگونه مشکل مهمی می‌دهد. برخی از اسکنرهای پورت نیز دارای ویژگی های ردیابی موقعیت هستند. اما اگر این چیزی است که بیشتر به آن علاقه دارید، برخی از بهترین ردیاب های GPS برای ماشین خود را بررسی کنید. حتی اگر آنها عیب یابی خودروی شما را به شما نشان نمی دهند، حداقل همیشه می توانید وسیله نقلیه خود را تا زمانی که دارای سیگنال GPS باشد، پیدا کنید.

علاوه بر این، چندین کاربرد برای درگاه پرتابل OBD-II وجود دارد که فقط به عیب یابی اختصاص ندارد. شما همچنین می توانید وسیله نقلیه خود را با پورت OBD-II تنظیم کنید و قدرت بیشتر و مصرف سوخت بهتری تولید کنید. امکانات بی پایان هستند! امیدواریم مواردی را که توصیه و بحث می کنیم مورد پسند شما قرار گیرد!  این روی قیمتی که می‌پردازید تأثیری نمی‌گذارد و به ما کمک می‌کند بهترین توصیه‌های محصول را ارائه دهیم.OBDپرتابل

چه چیزی را می توان به پورت OBD-II متصل کرد؟

به طور سنتی، یک مکانیک ابزار اسکن را به پورت OBD-II متصل می کند تا DTC را بخواند. اسکنرهای ارزان‌تر فقط یک کد عددی را ارائه می‌دهند که مکانیک آن را از دفترچه راهنمای سازنده یا وب‌سایت خدمات جستجو می‌کند. اسکنرهای پرهزینه تر کدهای خطای متنی را ارائه می دهند. با این حال، در سال‌های اخیر، ابزارهای پیشرفته‌تری برای رانندگان معمولی در دسترس بوده است که نمی‌خواهند برای یافتن مشکل ماشین خود به مکانیک وابسته باشند.

یک مثال اسکنرهای OBD-II است. اینها می توانند در مجموعه ای از تنظیمات مانند سیمی و بی سیم باشند. همچنین می‌توانید دستگاه‌هایی را پیدا کنید که به تلفن هوشمند یا لپ‌تاپ شما و برخی با صفحه نمایش خاص خود متصل می‌شوند. هر چیزی که ترجیح می دهید، انتخاب وجود دارد. گزینه دیگر ردیاب های GPS است. اینها را می توان به وسیله نقلیه شما متصل کرد، اگرچه معمولاً در درگاه OBD-II قرار می گیرند تا قدرت کافی را به دستگاه بدهند. اینها می توانند به ویژه برای پیگیری عزیزان یا رانندگان جوان مفید باشند.

دانگل پرتابل OBD

هركسی توانایی این را ندارد كه بتواند ایرادات وسیله نقلیه خود را برطرف كند یا عملكرد خود را ارتقا دهد. اخیرا شركتها سعی كرده اند از پرتابل OBD II برای برنامه های اصلی بیشتر به شكل “دانگل” استفاده كنند.OBD

دانگل بعضا راهی برای دستیابی به تخفیف توسط شركتهای بیمه به مشتریان صادر می شود. به عنوان مثال ، برنامهDrivewise Allstate به سرعت ، سرعت رانندگی ترمز ، تعداد مایل رانندگی و هنگامی كه فرد رانندگی می كند ، نگاه می كند.

با این حال ، لازم است به خاطر داشته باشید که استفاده از دستگاه های شخص ثالث همیشه نوعی تهدید محسوب می شود. اگر اتفاقاً رایانه وسیله نقلیه خود را به یک شبکه خارج متصل می کنید ، از یک سد ایمنی لازم عبور می کنید و می توانید خود را در برابر حملات سایبری مضر آسیب پذیر کنید. اتصال دستگاه به پورت OBD II با اجازه دسترسی به سیستم اتومبیل شما ، می تواند این مانع ایمنی را بیشتر به خطر بیندازد. ما همیشه در مورد خطرات دستگاه های شخص ثالث به کاربران احتیاط می کنیم ، زیرا آنها نقاط ضعفی ایجاد می کنند که هکرها می توانند به روش های مختلف از آن بهره ببرند.

امنیت

شما حتی اگر دستگاه telematics داشته باشید که از طریق شبکه بی سیم داده ها را به عقب و جلو ارسال می کند ، همچنان در معرض خطر هستید ، زیرا اتصال شبکه خود می تواند دومین نقطه آسیب پذیری باشد. اگر یک هکر شبکه را نقض کند ، می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. توجه داشته باشید که در مواردی که دستگاه ها از برخی جهات ایمنی را بهبود می بخشند ، از طریق دیگر می توانند امنیت ما را به خطر بیندازند. بدون توجه به اینکه از چه ارتباطی استفاده می کنید ، همیشه در معرض نقض امنیت هستید.

OBD پرتابل

همچنین اگر باز هم اصرار دارید که خودروی خود را برای دیاگ زدن به دست یک تعمیرکار ماهر بسپارید ،به شما پیشنهاد میکنیم خوروی خود را به دست یکی از نزدیک ترین نمایندگی های نگار خودرو بسپارید.

شرکت نگار خودرو با داشتن بهترین دستگاه های دیاگ و مجرب ترین تعمیرکاران اقدام به بررسی خودرو شما خواهد کرد.

از شما بسیار ممنونیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بودید.

ماموریت نگارخودرو مدیریت و برنامه ریزی، تحقیق و طراحی و توسعه، تولید و ارائه خدمات الکترونیک و انفورماتیک با بالاترین کیفیت و ساده ترین کاربری در صنعت تجهیزات الکترونیکی خودروهای داخلی و خارجی و سایر صنایع تجاری و نظامی ایران عزیزمان می باشد.

برای تماس با ما و مطالعه دیگر مطالب ما لطفا به سایت ما سری بزنید

آدرس اینستاگرام ما:

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *