دسته‌بندی نشده

لوازم یدکی

یکی از صنایع مهم و بزرگ بین صنایع مختلف در جهان، صنعت خودرو سازی است و کارخانه های زیادی در راستای تولید خودرو ، تجهیزات تعمیرگاهی و  لوازم یدکی خودرو در حال فعالیت هستند و محصولات خود را به سراسر جهان ارسال میکنند.

 آشنایی با لوازم یدکی خودرو

خودرو مانند هر وسیله دیگری ممکن است بنا به دلایل مختلفی مثل تصادف، ضربه و مشکلات فنی دچار آسیب و خرابی شود؛ به گونه ای که قطعات آن نیاز به تعویض و یا تعمیر داشته باشند. به شما پیشنهاد می کنیم تا با این لوازم یدکی آشنایی داشته باشید تا بتوانید اگر به دلیل نبود مکانیک و یا فرد متخصص در زمینه خودرو، به راحتی قطعه خراب را تعویض نمایید تا خودرو بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

به این نکته توجه داشته باشید که لوازم یدکی باید متناسب با نوع و مدل خودرو و مخصوص کارخانه یا زیر مجموعه‌ های همان کارخانه خودروسازی باشند؛ چرا که با توجه به اهمیت لوازم یدکی، ممکن است برخی از مجموعه‌ ها لوازم یدکی جعلی و تقلبی تولید ‌کنند که معمولا استفاده از این لوازم یدکی ‌ها نه تنها باعث بهبود عملکرد خودرو نمی ‌شود بلکه در کارکرد دیگر قطعات نیز تاثیر مخربی می ‌گذارد. 

معرفی چند مورد از مهمترین و کابردی ترین قطعات لوازم یدکی خودرو 

استارت خودرو 

از جمله قطعه مهمی که وظیفه راه اندازی خودرو را دارد استارت آن است. و رسالت آن با به چرخش در آوردن اولیه موتور برای روشن نمودن خودرو کامل میشود.

زبان ساده استارت خودرو : موتوری الکتریکی است که میتواند نیروی الکتریسیته را به مکانیکی تبدیل کند بدین صورت که برق از باتری گرفته شده و در طی عبور از سیم پیچ درون استارت، باعث چرخاندن چرخ دنده های استارت می گردد و در این مرحله است که وظیفه اصلی استارت آغاز میشود و آن هم رساندن دور موتور خودرو به حداقل ۱۰۰ دور بر دقیقه است که همزمان با چرخاندن سوئیچ، انرژی الکتریکی از باتری به استارت منتقل شده و در نتیجه استارت با چرخش خود، موتور را جهت روشن شدن به حرکت در می‌آورد.

لوازم یدکی خودرو

باتری 

یکی از قطعات خودرو که اغلب تعویض می‌شود، باتری است. سرما دشمن شماره یک باتری‌های اتومبیل است، به این دلیل که واکنش شیمیایی درون آنها در هوای سرد با سرعت کمتری پیش می‌رود. دمای زیر صفر حتی باعث می‌شود تا انرژی موجود در باتری به آرامی تخلیه شود و همچنین اجزای داخلی مانند صفحات کاتدی تحت فشار قرار بگیرند.

باتری خودرو

شمع

در تمام موتورهای احتراق داخلی، شمع‌ها وظیفه دارند که مخلوط هوا  و سوخت را مشتعل کنند تا در نهایت حرکت خودرو به جلو تأمین شود. شمع‌ها هر بار که انفجار اتفاق می‌افتد، باید فشار زیادی را تحمل کنند. در یک موتور معمولی که ۲۰۰۰ دور

در دقیقه می‌چرخد ​​، هر شمع ۱۰۰۰ بار در دقیقه روشن می‌شود.

هرچه زمان می‌گذرد، الکترود مرکزی شمع نیز بیشتر فرسوده می‌شود. گرمای بیش از حد نیز می‌تواند باعث ترک خوردن عایق شده و شمع‌های معیوب را از کار بیندازد. وقتی این اتفاق می‌افتد، کار دیگری نمی‌توان انجام داد به جزء تعویض آنها.

لوازم یدکی خودرو-شمع

لنت ترمز 

ترمز در شرایط اضطراری باعث متوقف شدن خودرو میشود که از تصادفات جلوگیری میکند و نباید این سیستم را در خودروها نادیده بگیریم. حال لنت یکی از بخش ‌های ترمز است که متشکل از دو بخش کفشک لنت و لقه لنت میباشد که مجموعا لنت ترمز خودرو را تشکیل می دهند . برای جلوگیری از تصادف باید خودرو را متوقف نمود و اینکار با ترمز کردن صورت میگیرد که برای توقف خودرو به اصطکاک نیاز است و این اصطکاک با وجود لنتها امکان پذیر است. بدین صورت که لنت ها با دیسک خودرو تماس پیدا کرده و بر اثر این تماس اصطکاک به وجود آمده که سبب کند شدن حرکت ماشین و در نتیجه توقف آن می ‌شود و از تصادفات احتمالی جلوگیری میشود.

سنسور اکسیژن

سنسورهای اکسیژن برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت به کار می‌روند. آنها در مکان‌های مختلفی بر روی سیستم اگزوز نصب شده و میزان سوخت و عملکرد اگزوز را کنترل می‌کنند. این محصول نیز به خاطر اینکه تحت دمای بالا و فشار بیش از حد است، به کرات خراب می‌شود.

 دینام

دینام به عنوان یکی دیگر از اجزای اصلی خودرو، نقش کمکی را برای باتری بازی می‌کند. در واقع با بالا رفتن سن باتری دینام برای جبران کمبود کارایی آن، انرژی بیشتری صرف کرده و این موضوع اغلب منجر به سوء عملکرد زودرس در آن می‌شود. در طول فصل زمستان، دینام تحت فشار بیشتری قرار می‌گیرد. زیرا خودرو برای کار با سیستم کنترل آب و هوا، یخ زدایی عقب، گرم‌کن صندلی و دیگر فعالیت‌ها به نیروی بیشتری نیاز دارد.

دینام توسط تسمه حرکت می‌کند و تقریباً ۴ تا ۵ برابر سریعتر از موتور می‌چرخد. این بدان معناست که وقتی موتور ۳۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد​​، قرقره دینام در حدود ۱۲۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخد. بنابراین بلبرینگ دینام به مرور زمان فرسوده شده و شروع به تولید سر و صدا می‌کند.

تجهیزات تعمیرگاهی-دینام

فیلتر هوا

فیلتر هوای موتور نیز از جمله قطعاتی است که باید به طور منظم تعویض شود. اکثر تولیدکننده‌گان اتومبیل تعویض این وسیله را در هر چهل هزار کیلومتر توصیه می‌کنند. اما این وسیله فقط درصورت کثیف یا مسدود شدن باید جایگزین شود. 

خرید لوازم یدکی خودرو

اگر می‌خواهید فروشگاهی با مناسب‌ ترین قیمت تجهیزات تعمیرگاهی خودرو پیدا کنید، بهتر است سری به سایت «نگارشاپ ایران» بزنید. 

در بازار قیمت های مختلفی برای انواع لوازم یدکی خودرو (تجهیزات تعمیرگاهی)وجود دارد زیرا قیمت به کیفیت و نوع جنس و برند آن بستگی دارد و باید دقت کرد که جنسی که خریداری می کنید با توجه به کیفیتی که دارد قیمت مناسب تری نیز داشته باشد. فروشگاه اینترنتی نگارشاپ ایران یکی از مطمئن ترین فروشگاه های لوازم یدکی خودرو می باشد که قطعات و اجناس اورجینال و با کیفیت را با قیمت مناسب برای مشتریان ارائه می دهد و مشتریان می توانند با اطمینان اقدام به خرید نمایند و بعد از تعویض قطعات خودرو از رانندگی لذت ببرند.

دریافت مشاوره رایگان برای خرید تجهیزات تعمیرگاهی

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *